Kalo tek përmbajtja

Ushqimi im peruan

Peru është një vend i Amerikë Jugore që përfshin një pjesë të madhe të pyllit të Amazonës dhe përmban një nga qytetet më të vjetra të Inkave në lartësitë e Andet. Përveç kësaj, është pronari i një Lugine të Shenjtë, një shtegu Inkash nga mijëra vjet më parë, artizanatit prestigjioz dhe thesareve koloniale dhe rezervati më i madh arkeologjik në kontinent që e bëjnë të njohur kulturën, traditën dhe historinë e tyre thelbësore. 

Po kështu, ky territor është krijuesi dhe paraardhësi i njërit prej tyre ushqimet më të mira në botë, të cilat flasin dhe lidhin me shijet dhe stilet e tyre unike ato karakteristika të vendit të tyre, dashurinë dhe përkushtimin e përkthyesve të tyre dhe mijëra mundësi për të shijuar qëndrimin në Peru me çdo erë dhe pickim.

Kjo gastronomi është grup i pjata dhe pije të veçanta Peru që janë pjesë e jetës dhe traditave të përbashkëta të banorëve të tij, rezultat i shkrirjes së traditës së kuzhinës së qytetit të vjetër me gastronominë evropiane dhe entitete të tjera që pak nga pak iu aneksuan.

Enchiladas të kuqe

Enchiladas janë një pjatë e vlerësuar shumë nga meksikanët, ato janë bërë me një tortilla me bazë misri. Zakonisht...

Çfarë veriori

Menudo Norteño është një pjatë e vlerësuar shumë nga meksikanët, e bërë me bark, këmbë dhe kocka të palcës së...

Derrcat

La lechona është një pjatë e shijshme tipike që korrespondon me departamentin kolumbian të Tolima, ku zakonisht bëhet për t'u shijuar në...

Sallatë me marule dhe domate

Sallatat janë shoqëruese përgjithësisht të pranishme në tryezat kiliane në të gjithë vendin. Duke ngrënë sallatën...

Nishani i thjeshtë poblano

Mole poblano është një preparat me një shije të hollë, i cili pëlqehet nga meksikanët. Është i pranishëm në...

Enchiladas Michoacan

Enchiladat janë një pjatë shumë e vlerësuar nga meksikanët, janë tortilla të përgatitura me misër, të mbushura me të gjitha llojet e...

Supa kiliane

Sopaipillat, qofshin të kripura apo të kaluara nga chancaca, vlerësohen shumë nga kilianët, të cilët i konsumonin në ...

Ëmbëlsira me ftua

Në Argjentinë janë shumë të zakonshme pastat me ftua, të cilat janë një ëmbëlsirë shumë e vlerësuar, e cila përgatitet...

salcë chimichurri

Duke qenë se Argjentina është një vend prodhues i mishit, banorët e saj e konsumojnë shpesh në barbekju të përgatitura si familje...

Tamales fetë djathi

Në përgjithësi, tamales janë ndër preferencat më të theksuara të meksikanëve. Ajo zë një vend preferencial ndër më të...

Në të njëjtën kohë, kjo lloj kuzhine është një nga Më e rëndësishmja në botë dhe një shembull i kësaj është kuzhinë fusion për shkak të historisë së saj të gjatë multikulturore, e cila bazohet në përzierjen e njohurive bazë të Perusë së lashtë me kuzhinën hispanike në variantin e saj më të fortë, pranisë andaluziane dhe kontributit të skllevërve të bregdetit Atlantik të Afrikës Sub-Sahariane, kur zbulimi i zona ka ndodhur.

Në botë, kuzhina origjinale e Perusë është më e larmishme ndonjëherë, ku falë librit "57 gati për të kuptuar se si jemi ne peruanët” numërohen deri në 491 pjata tipike. Përgjatë bregdetit peruan ka 2500 lloje të ndryshme supash, si dhe më shumë se 250 ëmbëlsira tradicionale dhe 70 pije natyrale së bashku me përgatitjet e pijeve. Por, do të pyesni veten pse ekzistojnë këto sasi pjatash? Dhe përgjigja është falë gjeografia e veçantë e vendit nga dora në dorë përzierje kulturore dhe përshtatja e erudicioneve të tjera të lashta me kuzhinën moderne.

Çdo pjatë përmban shije delikate, disa më shumë të lidhura me sektorin ku u krijuan, siç është shija e shëmtim, kripa e plazheve dhe madje ngjyra dhe aroma intensive e gjithçkaje që mbulon dielli rrezatues. Në rastin e male, të ftohtë dhe shije me më pak intensitet kënaqësie të shoqëruara me lule, gjethe dhe përbërës të tjerë që ringjallin freskinë dhe qetësinë e natyrës. Dhe në vend të kësaj, në të tijën zona qendrore, i cili është ai që rrethohet nga ndërtesa, lëvizje kulturore dhe një mjedis më ekliptik, ushqimi me ajra futuristik dhe të pabesueshëm verbon në tekstura, kontradikta dhe madje kompleksitet në forma dhe ngjyra.

Gjithsesi, e gjithë kjo nuk është larg të shijohet, pasi mediat e huaja i japin mundësinë njohin dhe hanë gatime tradicionale dhe të kërkesës kombëtare brenda dhe jashtë Perusë për degë të ndryshme apo restorante ndërkombëtare, që u mundëson vendasve, vizitorëve dhe të huajve, të shijojnë, njohin dhe kujtojnë shijen e mrekullueshme të kësaj toke të madhe.

Ne te njejten menyre, faqe informative, media dhe rrjete sociale, si dhe materialet audiovizuale të vendosura në rrjete dhe banderola dixhitale publike janë gjithmonë të disponueshme që tregojnë përgatitjet dhe paralajmërojnë se gjithçka që mund të krijohet do të jetë një justifikim i nevojshëm për t'i rishikuar ato dhe për të vazhduar krijimin.

Në këtë kontekst dhe në mënyrë që ju të merrni rrugën për t'i admiruar, përgatitur dhe ndarë këto pjata, pije, ëmbëlsira, supa, të thata. pije alkoolike dhe tundje, ushqim myperuvian ju ofron një të gjerë listën e recetave, përgatitjet dhe indikacionet në mënyrë që të shijoni delikatesën dhe hollësinë që shijet e Peru merrni për ju.

Kjo është një faqen e internetit e specializuar në ekspozimin e materialeve të gjera dhe të certifikuara të ndryshme recipes, të gjitha të strukturuara në mënyrë korrekte në mënyrë që të mos keni nevojë të jeni një kuzhinier i shkëlqyeshëm për të arritur nivelin e ekzekutimit të kuzhinierëve të njohur të Peru. Megjithatë, thellohuni pak më thellë në këtë shkrim dhe zbuloni opsionet dhe përfitimet që me ushqim myperuvian do të arrini

katalogu i përmbajtjes

Siç u mësua më parë, ushqim myperuvian paraqitet si a ndërfaqe në internet mbushur me përgatitjet e shumta nga gatimet emblematike, tradicionale dhe më të njohura të Perusë; si dhe atë ushqim të çuditshëm, të guximshëm, të lashtë, modern dhe madje bashkëkohor që na ka ofruar i gjithë qyteti dhe që shumë prej tyre kanë evoluar për të na magjepsur dhe mahnitur në të tashmen.

Kjo faqe ka një motor kërkimi që përmban një të madhe katalogu i përmbajtjes. Në këtë rast, do të respektohet preparate, receta, udhëzime hap pas hapi, si dhe një rrëfim i shkurtër i historisë dhe disa fakteve kurioze të pjatave të ndryshme që shpërndahen sipas vendit të përgatitjes dhe traditave.

Në mënyrën e mëposhtme, përmbajtjen e faqes dhe shpërndarja e tij:

 • Sallata
 • sekonda
 • Supave
 • Desserts
 • Pije
 • Kokteje
 • I gatuar
 • Të pjekura
 • vajzat

Përveç kësaj, ai ofron një motor kërkimi personal ku mund të hyni për të kërkuar linja të ndryshme në kategoritë e mëposhtme të kuzhinës:

 • andej i ri

Ky është një stil shumë i fundit kuzhine në  Peru pasi merr receta nga e kaluara parahispanike për t'i rikrijuar ato, duke shpëtuar dhe vlerësuar përbërësit vendas të vendit. Këtu vijnë ushqime vendase si tarwi, chuño, quinoa, kiwicha, moraya, cochayuyo, maca, koka dhe patë.

 • Emigracioni kino-kantonez

Në këtë lloj kuzhine, motori i kërkimit hedh të gjitha ato pjata ku oriz të jetë shoqëruesi ose në të vërtetë, të jetë përbërësi kryesor. Falë Imigrimi Kinez Kantonez, shijet me origjinë nga Azia u bashkuan dhe shkaktuan receta të tjera që prezantohen në kuadër të faqe interneti si totalisht nga Peruja por me rrënjë dhe ndërhyrje nga vende të tjera në një shkallë të vogël.

 • Marina

Pasuria e peshk në faunën e Perusë, ato janë të mëdha, kështu që kuzhina është përshtatur me këto thesare natyrore. Ndër këtë lloj janë varietetet chupe, si ceviche, midhjet e stilit chalaca, tiradios dhe seco.

 • Kreole

Ushqimi kreol ka si periudhë fillestare të Shekulli XIX dhe është një varietet vendas në qytetet bregdetare në kohën e Zëvendës Mbretërisë së Perusë. Këtu ekspozohen të gjitha ushqimet ndërmjet shek XNUMX dhe XNUMX së bashku me teknikat, historinë dhe veglat speciale.

 • Andeve

Në këtë pjesë të sipërme të vendit, si është Andet, dieta bazohet në patate, misër dhe perime dorë për dore me futjen e orizit, bukës dhe makaronave dhe mishrave si lama, alpaka dhe kafshët e egra. Në bazë të këtyre përbërësve është se formulohen recetat që faqja i hedh konsumatorit 

 • Nga xhungla

të gjitha ushqimet me salcë, salca dhe lëngje I korrespondon pjatave të xhunglës, që shoqëron perime të thata dhe të gatuara përafërsisht ose pa shumë saktësi.

 • pije

Në këtë opsion futni të ndryshmen kokteje dhe pije alkoolike. Si dhe të gjitha preparatet që përfshijnë lëndë të ngurta me verë ose produkte të tjera të fermentuara.

Përbërësit për të marrë

Brenda faqes mund të kërkoni për recetat tuaja bazuar në përbërësi kryesor për të përdorur, i cili do të shprehë të gjitha formulat e disponueshme të këtij produkti yll.

ato përbërësit më të kërkuar dhe të përdorur janë paraqitur së shpejti, kështu që ju keni një ide se çfarë të kërkoni, të përshtatur me atë që përdoret zakonisht për përgatitjet peruane.

 • Papë
 • Kamote
 • Piper djegës
 • Domate
 • Fruta të thata
 • Mollë kremi
 • lucuma
 • achiote
 • Peshq, butak dhe krustace
 • Tarwi
 • misër
 • Pan
 • Miel
 • Karamel
 • derr gini ose derr gini
 • Kallam sheqeri
 • Jukës
 • byrek me miell qiqra

cembale yjesh

Të gjitha pjatat me origjinë nga Peruja janë thjesht e rëndësishme për komunitetin vendas dhe ndërkombëtar, qoftë për shkak të historisë, emblemave apo thjesht për aromën e saj unike dhe të pakrahasueshme.

Megjithatë, ka disa pjata që bien në sy me intensitet më të madh për të qenë trashëgiminë dhe traditën e qytetit. Disa prej tyre gjenden të zhytura brenda ushqim myperuvian dhe ato përshkruhen me durim dhe përpikëri; titujt e tyre janë si më poshtë:

 • ceviche
 • Ijë e kripur
 • Spec djegës
 • Domatet e mbushura
 • Pachamanca
 • oriz pule të animuar
 • Petë Huancaine
 • E ujshme
 • Doña Pepa nougat
 • Qull vjollce dhe quinoa
 • chicha misri vjollce

Për çfarë janë recetat e motorëve të kërkimit?

ushqim myperuvian përmban një libër recetash me më shumë se 100 formula shpërndahet sipas llojit të gjellës ose pijes që do të dërgohet. Kjo me qëllim të publikimit të mrekullisë së kuzhinës peruane, delikatesës, aromës, konsistencës, aromës dhe strukturës së saj, e cila u ofron vendasve dhe vizitorëve mundësinë për të eksploroni historinë dhe traditën e saj në një prezantim të vetëm.

Po kështu, kjo është një faqe interneti, objektivi i së cilës është të lejojë çdo studiues përgatitni pjata të ndryshme në komoditetin kudo që të jeni, me përbërësit më të thjeshtë dhe më të shijshëm dhe në sasinë që dëshironi, në mënyrë që të mos keni nevojë të shkoni në restorant dhe anuloni kostot e larta për gatime të tilla simbolike dhe modeste që ofron qyteti i Perusë.

Në të njëjtën mënyrë, është një medium që hedh të gjithë vizitorët e tij, receta super të lehta atë me të cilën jo ju duhet të jeni kuzhinieri më me përvojë për t'i riprodhuar ato. E vetmja gjë që është e nevojshme fillon me një interpretim dhe përqendrim të mirë gjatë gatimit, të gjithë përbërësit dhe një qëndrim të mirë kur filloni.

metodat e kontaktit

Në rast se ka dëshirë për të vendosur ndonjë kontakt me platformën, ushqim myperuvian ka një mjete të thjeshta dhe komode kontakti në mënyrë që të shprehni dyshimet, problemet ose dëshirat tuaja te mbikëqyrësit dhe menaxherët e internetit, të cilët në një periudhë të caktuar kohore do t'i përgjigjen kërkesës ose prerogativës tuaj në mënyrë që qëndrimi dhe nevojat tuaja të zgjidhen.

Ky medium paraqitet si a formë e cila është e strukturuar si më poshtë:

 • emër: Këto të dhëna janë të nevojshme për t'ju dhënë një identitet pronarit të kërkesës, siç do të jetë kërkesa e detyrueshme për t'iu referuar personit në rast të përgjigjes ose thirrjes për vëmendje
 • Mail elektronik: Pronarët e faqes ata do të dërgojnë përgjigjet në emailin tuaj, prandaj kjo adresë është e rëndësishme
 • biznes: Ky është vendi ku do t'ju caktohet a subjekt ose argument i mesazhit. Ka pak hapësirë ​​kështu që përshkrimi duhet të jetë i shkurtër dhe i saktë
 • mesazh: Në këtë hapësirë ​​mundeni tregoj çdo shqetësim ose nevojë për të cilën ju duhet të ndërhyni. ka nje Hapësirë ​​e madhe ku mund të shprehësh me rehati dhe liri gjithçka që na mundon. Por megjithatë, rekomandohet të jetë specifik dhe i detajuar në problemin ose pyetjen