Скокни до содржината

Мојата перуанска храна

Перу е земја на Јужна Америка опфаќа голем дел од амазонската шума и содржи еден од најстарите градови на Инките на височините на Андите. Покрај тоа, таа е сопственик на Света долина, патека на Инките од пред илјадници години, престижни ракотворби и колонијални богатства и најголемиот археолошки резерват на континентот кои ја прават позната нивната култура, традиција и суштинска историја. 

Исто така, оваа територија е креатор и претходник на една од најдобрата храна во светот, кои зборуваат и ги поврзуваат со нивните уникатни вкусови и стилови оние карактеристики на нивната земја, наклонетоста и посветеноста на нивните толкувачи и илјадниците можности за уживање во престојот во Перу со секој мирис и залак.

Оваа гастрономија е збир на специјални јадења и пијалоци Перу кои се дел од заедничкиот живот и традиции на неговите жители, резултат на спојувањето на кулинарската традиција на стариот град со европската гастрономија и други ентитети кои малку по малку му се припојувале.

Црвени енчилади

Енчиладите се јадење што многу го ценат Мексиканците, тие се направени со тортиља на база на пченка. Вообичаено ...

Нортено мени

Менудо Нортењо е јадење високо ценето од Мексиканците, направено со стомак, нозе и коски од срцевина од...

доилки

Ла лехона е вкусно типично јадење кое одговара на колумбискиот департман Толима, каде што обично се прави за уживање во...

Салата од зелена салата и домати

Салатите се придружни општо присутни на чилеанските трпези низ целата земја. Јадењето на салатата...

едноставен крт поблано

Mole poblano е препарат со исклучителен вкус, кој го сакаат Мексиканците. Присутен е во...

мичоакански енчилади

Енчиладите се јадење кое многу го ценат Мексиканците, тоа се тортиљи подготвени со пченка, исполнети со секакви...

Чилеански супи

Сопаипилите, без разлика дали се солени или поминати низ чанкака, се високо ценети од Чилеанците, кои ги консумирале на ...

колачи со дуња

Во Аргентина многу се застапени пецивата со дуња, кои се високо ценето слатко, кое се подготвува...

сос од чимичури

Бидејќи Аргентина е земја за производство на месо, нејзините жители често го консумираат во скари подготвени како семејство...

Сирење парче тамали

Генерално, тамалите се меѓу најизразените преференции на Мексиканците. Зазема повластено место меѓу повеќето...

Во исто време, овој тип на кујна е еден од Најважно во светот а пример за ова е фузија кујна поради неговата долга мултикултурна историја, која се заснова на мешавината на основните знаења на древниот Перу со шпанската кујна во нејзината најсилна варијанта, присуството на Андалузија и придонесот на атлантскиот брег на субсахарска Африка на робовите при откривањето на се случи областа.

Во светот, оригиналната кујна на Перу е најразновидна досега, каде што, благодарение на книгата "57 подготвени да разберат какви сме ние Перуанците“ се бројат до 491 типични јадења. По должината на перуанскиот брег има 2500 различни видови супи, како и повеќе од 250 традиционални десерти и 70 природни пијалоци заедно со препарати за алкохол. Но, ќе се запрашате зошто постојат овие количини на јадења? А одговорот е благодарение на посебна географија на земјата од рака на рака културен микс и адаптацијата на другите антички ерудиции кон модерната кујна.

Секоја чинија содржи деликатни вкусови, некои повеќе се поврзани со секторот каде што се создадени, како што е вкусот на март, солта на плажите, па дури и интензивната боја и мирис на сето она што го покрива сјајното сонце. Во случајот на планини, ладно и вкусови со помал интензитет уживање придружено со цвеќиња, лисја и други компоненти кои ја оживуваат свежината и спокојството на природата. И наместо тоа, во неговиот централна зона, која е онаа која е опкружена со згради, културни движења и поеклиптична средина, храната со футуристички и неверојатни воздух заслепува во текстурите, противречностите, па дури и сложеноста во формите и боите.

Сепак, сето ова не е далеку од тоа да може да се вкуси, бидејќи странските медиуми даваат можност знае и јаде традиционални јадења и на националната побарувачка внатре и надвор од Перу за различни филијали или меѓународни ресторани, што им овозможува на локалното население, посетителите и странците, да вкусат, да го знаат и да се сеќаваат на прекрасниот вкус на оваа голема земја.

На ист начин, информативни страници, медиуми и социјални мрежи, како и аудиовизуелните материјали лоцирани на мрежите и јавните дигитални банери се секогаш достапни на кои се прикажуваат подготовките и предупредуваат дека сè што може да се создаде ќе биде неопходен изговор за повторно да ги разгледаме и да продолжиме да создаваме.

Во овој контекст и за да добиете начин да се восхитувате, да ги подготвите и споделите овие јадења, пијалоци, десерти, супи, суви. Ликери и шејкови, Микомидаперуана ви нуди обемна список на рецепти, препарати и индикации за да можете да ги вкусите деликатноста и префинетоста што ги имаат вкусовите на Перу добие за тебе.

Ова е веб-страница специјализирана за изложба на широк и сертифициран материјал од различни рецепти, сето тоа е правилно структурирано за да не треба да бидете одличен готвач за да го достигнете нивото на изведба на популарните готвачи на Перу. Сепак, навлезете малку подлабоко во ова пишување и откријте ги опциите и придобивките што со Микомидаперуана ќе стигнете

каталог со содржина

Како што беше претходно научено, Микомидаперуана е претставен како а онлајн интерфејс исполнет со повеќе препарати од симболичните, традиционалните и најпознатите јадења на Перу; како и онаа ексцентрична, смела, античка, модерна, па дури и современа храна што ни ја нуди целиот град и која многумина еволуирале за да нè маѓепсаат и заслепуваат во сегашноста.

Оваа страница има пребарувач кој содржи голем каталог со содржина. Во овој случај, ќе се набљудува подготовки, рецепти, чекор по чекор инструкции, како и краток приказ на историјата и некои љубопитни факти за различни јадења кои се распоредени според местото на подготовка и традициите.

На следниот начин, на содржината на страницата и неговата дистрибуција:

 • Салати
 • Секунди
 • Супи
 • Пострес
 • пијалаци
 • Коктели
 • Сварено
 • печени
 • Чичас

Покрај тоа, тој обезбедува личен пребарувач каде што можете да влезете за да пребарувате различни линии во следните категории на кујни:

 • нов анд

Ова е многу неодамнешен кујнски стил во  Перу бидејќи зема рецепти од предхиспанското минато да ги рекреираат, спасувајќи и вреднувајќи ги родните состојки на земјата. Овде доаѓа домашна храна како што се тарви, чуњо, киноа, кивича, мораја, кочајујо, мака, кока и гуска.

 • Кинеско-кантонска имиграција

Во овој тип на кујна, пребарувачот ги фрла сите оние јадења каде што ориз да биде придружник или навистина, да биде главната состојка. Благодарение на Кантонска кинеска имиграција, вкусовите со потекло од Азија се споија и предизвикаа други рецепти кои се претставени во рамките на веб-страница како целосно од Перу, но со корени и интервенција од други земји во мал обем.

 • Марина

Богатството на риба во фауната на Перу, тие се огромни, па кујната се прилагоди на овие природни богатства. Меѓу овој вид се сортите чупе, како што се цевиче, школки во стилот на чалака, тирадиос и секо.

 • Креолски

Креолската храна има како свој почетен период на XIX век и таа е сорта родена во крајбрежните градови во времето на вицекралството на Перу. Овде е изложена целата храна меѓу векот XNUMX-ти и XNUMX-ти заедно со техники, историја и специјални прибор.

 • Андите

Во овој горниот дел на земјата, како е Андите, исхраната се базира на компири, пченка и зеленчук рака под рака со воведувањето на ориз, леб и тестенини и месо како лама, алпака и диви животни. Врз основа на овие состојки се формулираат рецептите што страницата ги испраќа до потрошувачот 

 • Од џунглата

целата храна со прелив, сосови и течности Тоа одговара на јадењата од џунглата, која го придружува сувиот и грубо сварен зеленчук или без голема прецизност.

 • Духови

Во оваа опција внесете го различното коктели и алкохолни пијалоци. Како и сите препарати кои вклучуваат цврсти материи со вино или други ферментирани производи.

Состојки за да добиете

Во рамките на страницата можете да ги пребарувате вашите рецепти врз основа на главна состојка да се користи, кој ќе ги изрази сите достапни формули на овој ѕвезден производ.

Оние најбарани состојки и користени се претставени наскоро, така што имате идеја што да барате, приспособено на она што вообичаено се користи за перуанските препарати.

 • Папата
 • Камоте
 • Аџи
 • домати
 • Суво овошје
 • Cherimoya
 • Лукума
 • achiote
 • Риби, школки и ракови
 • Тарви
 • Пченка
 • Панела
 • Miel
 • Карамел сос
 • морско свинче или заморчиња
 • Шеќерна трска
 • Јука
 • Цечина

ѕвездени кимвали

Сите јадења со потекло од Перу се само важно за локалната и меѓународната заедница, или поради нејзината историја, амблеми или едноставно поради нејзиниот уникатен и неспоредлив вкус.

Сепак, има некои јадења кои се истакнуваат со поголем интензитет за битие наследството и традицијата на градот. Некои од нив се наоѓаат потопени внатре Микомидаперуана и тие се опишани со трпение и точност; нивните наслови се како што следува:

 • Ceviche
 • Ломо салтадо
 • Чили пиперка
 • Исполнети домати
 • Пахаманка
 • анимиран пилешки ориз
 • Тестенини Huancaine
 • Агуадито
 • Доња Пепа нугат
 • Виолетова и каша од киноа
 • виолетова пченка чича

За што се рецептите на пребарувачот?

Микомидаперуана содржи книга со рецепти со повеќе од 100 формули дистрибуирани според видот на јадењето или пијалокот што треба да се испрати. Ова со цел да се објави чудото на перуанската кујна, нејзината деликатес, вкус, конзистентност, арома и текстура, што им нуди на локалното население и на посетителите можност да истражете ја нејзината историја и традиција во една презентација.

Исто така, ова е веб-страница чија цел е да му овозможи на секој истражувач подгответе различни јадења во удобноста каде и да сте, со наједноставни и највкусни состојки и во количина што ја сакате, за да не е потребно да одите во ресторан и откажете ги високите трошоци за такви симболични и скромни јадења што ги обезбедува градот Перу.

На ист начин, тоа е медиум кој ги фрла сите свои посетители, супер лесни рецепти тоа со кое не треба да бидете најискусниот готвач за да ги репродуцирате. Единственото нешто што е неопходно започнува со добра интерпретација и концентрација при готвењето, сите состојки и добар став при започнување.

методи за контакт

Во случај да постои желба да се воспостави каков било контакт со платформата, Микомидаперуана има едноставно и удобно средство за контакт за да ги изразите вашите сомнежи, проблеми или желби на супервизорите и менаџерите на веб, кои во одреден временски период ќе одговорат на вашето барање или прерогатив за да се решат вашиот престој и потреби.

Овој медиум е претставен како а форма кој е структуриран на следниов начин:

 • име: Овие податоци се неопходни за да ви дадат a идентитет до сопственикот на барањето, како што ќе биде задолжителното барање да се повика лицето во случај на одговор или повикување на внимание
 • пошта електронски: Сопствениците на страницата ќе ги испратат одговорите на вашата е-пошта, затоа оваа адреса е важна
 • бизнис: Ова е местото каде што ќе ви биде доделен предмет или аргумент на пораката. Има мал простор, така што описот мора да биде краток и прецизен
 • порака: Во овој простор можете кажи секоја непријатност или потреба за која треба да се мешате. има Голем простор каде што можете со удобност и слобода да изразите сè што не мачи. Но, сепак, се препорачува да биде конкретно и детално во проблемот или прашањето