Kalo tek përmbajtja

kek pelte

kek pelte

Në raste të përsëritura mund të gjejmë këtë lloj ëmbëlsirë brenda territorit peruan, të cilin shumë njerëz mund të mos e marrin seriozisht për shkak të tij prezantimi dhe thjeshtësia.

Megjithatë, mos u habitni kur ju themi se është një bombë qiellzë, duke qenë se ka tekstura të ndryshme, shije të njoma dhe kremoze, si dhe ngjyra të ndryshme brenda dhe jashtë shtresave të saj.

Siç thamë, keku me xhelatinë është një ëmbëlsirë krejtësisht e thjeshtë, plot nuanca dhe aroma të këndshme, e cila është e veçantë për t'u përgatitur në një ditë pikniku, për festat e Krishtlindjeve ose për të vrarë atë mall që ju ka shqetësuar.

Per kete arsye, sot ju prezantojmë recetën tuaj, në mënyrë që të zbuloni vetë se si ta bëni këtë delikatesë dhe kështu të ndani një aperitiv me të gjithë të afërmit tuaj.

Receta e tortës me xhelatinë

kek pelte

Platoni ëmbëlsirë
Kuzhinë Peruan
Koha e përgatitjes 30 minuta
Koha e GATIMIT 18 minuta
Koha totale 50 minuta
Shërbime 4
Kalori 374kcal

Përbërësit

 • 3 thasë me xhelatinë pa aromë
 • 3 thasë xhelatine me shije të ndryshme
 • 1 pako me biskota Maria
 • 1 kanaçe qumësht të kondensuar
 • 1 kanaçe me fruta të ndryshme

Materialet ose veglat

 • 3 gota ose lojë me birila për t'i mbajtur në frigorifer
 • Kallëp për kek
 • Lugë
 • Thikë
 • Peshqir enësh
 • frigorifer

Preparación

 • Hapi 1:

Filloni duke përgatitur tre shijet e xhelatinës në enë të ndryshme. Pasi të jetë gati dhe të ngrohet, vendoseni në frigorifer.  

 • Hapi 2:

Kur pelte janë ftohur, d.m.th. i ngjeshur, i heqim nga kallëpet dhe i presim në katrorë të vegjël. Në një kallëp tjetër, mundësisht për të bërë ëmbëlsira, mbuloni pjesën e poshtme të biskotave Maria dhe mbi to vendosim katrorët e xhelatinës. E rezervoni në frigorifer për të vazhduar me përgatitjen.

 • Hapi 3:

Ngrohni një gotë ujë dhe shpërndani xhelatinë pa aromë. E trazojmë vazhdimisht që të mos zihet, pasi të tretet shtojmë qumështin e kondensuar dhe e përziejmë mirë. Lëreni të ziejë për disa minuta pa lënë të formohen gunga.

 • Hapi 4:

pastaj, gjithë këtë përzierje e shtojmë në kallep me bazën e biskotave, duke alternuar me disa kubikë pelte me ngjyra.

 • Hapi 5:  

me një vozis shpërndajmë mirë përzierjen e qumështit dhe xhelatinës që të jetë e njëtrajtshme. Kur të jetë gati, e çoni në frigorifer derisa të qëndrojë plotësisht.

 • Hapi 6:  

Zbukuroni sipërfaqen me fruta dhe në fund e vendosim tortën sërish në frigorifer për ta mbajtur të vendosur.  

 • Hapi i 7-të:

Shërbejeni kur të jeni mirë kompakt dhe shoqërojnë me disa krem i ëmbël ose luleshtrydhe.

Këshilla gjatë gatimit

 • Nëse nuk dini si ta përgatisni xhelatinë vendosni një filxhan me ujë të vluar dhe në një filxhan tjetër me ujë të ftohtë shpërndani xhelatinën. Rrihni në maksimum që të treten të gjitha kristalet. Më vonë shtoni ujin e vluar dhe vazhdoni të përzieni. Pasi të jetë shpërbërë i gjithë sheqeri, lëreni të ftohet dhe vendoseni në frigorifer.
 • Që përgatitja të jetë në mënyrën më të mirë, duhet të keni parasysh kohë que tiene në dispozicion për ta përgatitur atë.
 • Llojet e tjera të frutave si p.sh luleshtrydhe, mjedra, pjeshkë, ananas ose atë të preferencës tuaj për të përfshirë brenda përzierjeve ose për të dekoruar. Gjithashtu, përdorni fruta në shurup për t'i shtuar ëmbëlsinë tortës.
 • Përdorni shumëllojshmëri e pelte me ngjyra për t'i dhënë një aspekt të këndshëm recetës. Mos e kufizoni veten vetëm në tre ngjyra, përdorni atë që dëshironi në sasinë që ju pëlqen.
 • Në varësi të vendit ku përgatitet kjo recetë, mund të ndryshoni biskotat Maria copa keku, të bëra më parë, ose nga thërrimet e bukës së thatë.
 • Dekoroni me krem ​​pana dhe copa frutash të freskëta. Gjithashtu shtoni disa copa çokollatë të bardhë që përputhen me ngjyrat e ëmbëlsirës.

A është e shëndetshme kjo recetë?

Ky lloj desktopi është ushqyese dhe me pak yndyrë, i pasur me proteinat, vitaminat A, B dhe B12,  lart kalcium, fosfor, ndër të tjera.

Përbërësit e tij janë të thjeshtë, shumë prej tyre me origjinë të shëndetshme dhe natyrore, të cilin mund ta përfaqësojmë si kjo:

Xhelatinë neutrale:

 • Kalori: 62 kalori.
 • sodium: 75 mg
 • kalium: 1 mg
 • karbohidratet: 14 g
 • proteinë: 1.2 g

Luleshtrydhe:

 • Por 1 ons ne gëzojmë 9 kalori
 • Por 110 gr  ne gëzojmë 32 kalori
 • Por 1 filxhan ne gëzojmë 46 kalori

Biskota:

 • Kalori: 364 g
 • sodium: 2 mg
 • karbohidratet: 79 g
 • Calcio: 12 g

Qumështi i kondensuar:

 • yndyrë të ngopur: 4.6 g
 • karbohidratet: 10 g
 • proteinë: 7 g

Përparësitë e tortës me xhelatinë

Një nga avantazhet që kek pelte ka është se pesha rritet për njerëzit që janë kilogramë të ulët ose masë trupore.

Kjo është një përgatitje e veçantë për atletët, pasi përmban proteina, minerale dhe kalcium, e cila ato favorizojnë lëkurën, përfitojnë shëndetin e kockave, lehtësojnë tretjen, reduktojnë stresin, inflamacionin në kyçe dhe pakësojnë strijat.

Kuriozitetet e xhelatinës

 • Emri i xhelatinë vjen nga latinisht "Gelatus", çfarë do të thotë kjo "I ngurtë".
 • Vetitë e xhelatinës kanë krijuar që ajo shërben si plotësues në dietën e ushtrive ushtarake, duke qenë regjimi Napoleon bonaparti i cili filloi këtë traditë.
 • Pikërisht për shkak të përbërësve të tij, industria farmaceutike përdor xhelatinë për të mbrojtur ilaçet, duke qenë kjo si një lloj mbulese.
 • Kjo ëmbëlsirë erdhi në Amerikë gjatë Periudha e nënmbretërisë, dhe fillimisht u konsiderua ekskluzive për klasën e privilegjuar.
 • Xhelatina përdoret edhe në fushën e bukurisë, pasi Ka maska ​​që e përdorin si bazë.

E dinit

La xhelatinë ka bërë një rrugëtim të gjatë nëpër histori prej disa mijëra vitesh, histori në të cilën është pjesë e produkteve me përdorime aq të ndryshme ngjitëse, ushqime, ilaçe, fotografi, biomjekësi, ndër të tjera shumë për t'u zbuluar ende.

Gjatë fundit të shekullit të tetëmbëdhjetë, xhelatinë filloi të debutojë në tavolina dhe ëmbëlsira elegante. Aq më tepër kur shefi francez Antonin Careme filloi të përgatisë pjata "Chaud-froid" ose klientë të ftohtë. Me këtë, buja u rrit aq shumë sa që përgatitjet tradicionale nuk mund të përballonin kërkesën.

0 / 5 (Shqyrtime 0)

A %d blogerëve u pëlqen kjo: