Kalo tek përmbajtja

Receta e tortës Tres Leches

Receta e tortës Tres Leches

Ky lloj i ëmbëlsirë është shumë i popullarizuar në të gjithë Amerikën Latine (Venezuela, Kolumbi, Kili dhe Ekuador) megjithatë në Peru është bërë me stilin e vet, duke ndryshuar recetën me integrimin e FRUTAS, gjë që e bën atë edhe më tradicionale dhe me një prekje të karakterit peruan.

La Torta Tres Leches në thelb është një pandispanje pa gjalpëlahet me tre lloje qumështi, të tilla si qumështi i kondensuar, qumështi i avulluar dhe kremi i trashë. Përveç kësaj, ajo është e mbushur me copa të vogla frutash të freskëta, veçanërisht me luleshtrydhe, pjeshkë dhe manaferra.

Kjo ëmbëlsirë e shijshme shërbehet në ndonjë festë për të festuar ëmbëlsinë e jetës, si dhe për të argëtojnë me shije të ndryshme për miqtë, të ftuarit dhe të afërmit e afërt që janë pranë nesh.

Receta e tortës Tres Leches

Receta e tortës Tres Leches

Platoni ëmbëlsirë
Kuzhinë Peruan
Koha e përgatitjes 2 horas
Koha e GATIMIT 30 minuta
Koha totale 2 horas 30 minuta
Shërbime 8
Kalori 375kcal

Përbërësit

 • 1 e ½ filxhan miell gruri
 • 1 filxhan sheqer
 • ½ filxhan sheqer pluhur
 • ½ lugë gjelle. të pluhurit për pjekje
 • ½ lugë gjelle. pluhur kanelle
 • 1 kanaçe qumësht të kondensuar
 • 1 kanaçe qumësht të avulluar
 • 2 kanaçe me krem ​​të rëndë
 • Vezë 6
 • Esenca vanilje për shije

Materialet ose veglat  

 • kallëp katror ose drejtkëndor
 • Mikser
 • dy tasa
 • Shpatull
 • Frigorifer

Preparación

 • 1 hap: Lyejeni dhe lyeni me miell mykun para se të përgatisni biskotën. Pasi të jetë gati, rezervoni.
 • 2 hap: Ngrohni furrën në 250 gradë.  
 • 3 hap: Në një enë shosh miellin së bashku me pluhurin për pjekje dhe kanellën e bluar
 • 4 hap: Veç, në një enë tjetër duhet rrahim të bardhat e vezëve deri në psherëtimë ose borë me gjysmën e sheqerit. Ndihmoni veten me blenderin dhe kur të merrni konsistencën e treguar, fikni motorin dhe ruajeni përzierjen në frigorifer.  
 • 5 hap: Në enën tjetër vendosni të verdhat e vezëve (të verdha) dhe të bardhat tashmë të rrahura deri në psherëtimë dhe i trazojmë mirë me një shpatull. Shtoni përbërësit e thatë dhe vazhdoni të integroni gjithçka ngadalë.
 • 6 hap: Tani, derdhni përzierjen në burimin e mielluar më parë dhe e leme te piqet per 30 minuta.
 • 7 hap: Për të përgatitur kremin tres leches, vini një tenxhere të ziejë dhe inkorporoni tre llojet e qumështit plus shkopinjtë e kanellës dhe vaniljen. Lëreni të vlojë dhe hiqeni nga zjarri. Tani, tendosje për të hequr qafe gunga dhe kështu preparati është i pastër.
 • 8 hap: Kur torta të jetë gati hiqeni nga zjarri dhe lëreni të qëndrojë deri në temperaturën e dhomës.
 • 9 hap: Pa e hequr kekun nga forma, bëni vrima të vogla me ndihmën e një thike ose një kruese dhëmbësh dhe kremin e nxehtë të qumështit e hedhim në të gjithë sipërfaqen. Lërini të ftohen dhe vendosini në frigorifer për një ditë të plotë në mënyrë që makaronat të marrin aromë dhe konsistencë.
 • 10 hap: Për të dekoruar, rrihni një kanaçe krem ​​shumë të ftohtë së bashku me 60 gram sheqer pluhur dhe vanilje. Përziejini mirë derisa të arrijë pikën e borës. Lëreni në frigorifer për 10 minuta.
 • 11 hap: E heqim tortën nga frigoriferi dhe e vendosim kremin mbi të. Mbuloni mirë çdo hapësirë ​​dhe zbukurojeni me luleshtrydhe, pjeshkë, manaferra, rrush ose mjedra të grira.  

Këshilla dhe rekomandime

 •  Biskota mund të vendoset në a tabaka e valëve ose qe te kete nje lartesi qe kur vendoset qumeshti te mos derdhet dhe te thithe gjithe karamele qe i duhet.
 • Mund ta dekoroni tortën me copa mjedër, luleshtrydhe ose me fruta në amebë, sipas shijes tuaj.
 • Në rast se nuk dëshironi të dekoroni me beze, mund ta mbuloni me Krem Chantilly ose krem ​​pana.
 • Mund ta mbushni tortën përpara se të shtoni qumështin. Këtë do ta arrini duke e ndarë në gjysmë dhe duke integruar dulce de leche, granola, bajame të prera në feta, rrush të thatë, kumbulla, luleshtrydhe ose pika çokollatë të bardhë, qumështi ose të hidhur.

Kontributi ushqyes

Duke folur për një ëmbëlsirë gjëja e fundit që imagjinojmë është se sa e shëndetshme do të jetë kur ta hamë. Megjithatë, shumë nga këto trajtime mund të na sjellin më shumë sesa thjesht një prekje ëmbëlsie në jetën tonë.

Nisur nga kjo, sot po paraqesim numërimin e lëndëve ushqyese Çfarë marrim në trupin tonë? përmes kësaj përgatitjeje të pasur:

Qumesht i avulluar:

 • Kalori: 8 g
 • Yndyra totale: 4.6 g
 • acide yndyrore të ngopura: 29mg
 • hekur: 0,2 g
 • Vitaminat B2: 61 g
 • Kalciumi: 0,1 gr
 • Vitaminat B: 624 gr

Krem qumështi:

 • Kalori: 402 g
 • Yndyrnat totale: 21 gr
 • Acidet yndyrore të ngopura: 105 gr
 • Kolesteroli: 621 mg
 • sodium: 98 mg
 • kalium: 1-3 g
 • karbohidratet: 0,5 gr
 • Sheqernat: 25 g

vezë:

 • Kalciumi: 0,9 mg
 • hekuri: 19,7 mg
 • Natriumi: 155 gr
 • Karbohidratet: 56 gr
 • sheqer: 1.2 mg
 • hekuri:  0.1 gr
 • Vitaminë B: 610 mg

Miell gruri:

 • Yndyrnat: 0.2 gr
 • Natriumi: 35 mg
 • sheqer: 2.7 gr
 • Proteinat: 0.2 gr
 • hekuri: 0.1 gr
 • Vitamina B6: 12 gr
 • Magnez: 10 mg

sheqer  

 • Ky është një karbohidrat që përmban shumë energji. Çdo kokërr ka një të përafërt 4 kalori, nga ana tjetër, një lugë çaji sheqer ka rreth 20 kalori.

Fakte qesharake

 • Aktualisht origjina e Torta Tres Leches por disa historianë besojnë se ishte në Meksikë ku u krijua vërtet për herë të parë; të tjerët mendojnë se ishte në El Salvador. Megjithatë, ajo që përkon është se të dhënat e para për këtë ëmbëlsirë janë përshkruar rreth shekullit të XNUMX-të, gjatë tranzicionit ndërkulturor të Evropës dhe Amerikës.
 • la Torta Tres Leches Është një ëmbëlsirë e njohur nga Meksika, El Salvadori, Venezuela, Kolumbia, Panamaja, Peruja, Bolivia, Kili, Kosta Rika, Porto Riko, Republika Domenikane dhe vende të tjera të Amerikën Qendrore si Nikaragua dhe Hondurasi.
0 / 5 (Shqyrtime 0)

A %d blogerëve u pëlqen kjo: